Із січня і до сьогодні я прочитала 74 книжки. Це більше, ніж будь-коли. А пишу про них як ніколи мало. Не знаю, як про них говорити, як подолати читацький снобізм, з якого ракурсу і для кого писати. Багато думаю про це. Але що лишається незмінним, так це переконання, що передусім я пишу для себе.
І раз пишу для себе, то, майже подолавши снобізм, ск
ажу, що роман Айн Ренд "Ми живі" мені сподобався.
ажу, що роман Айн Ренд "Ми живі" мені сподобався.
Для мене твори Айн Ренд (принаймні, "Джерело", "Атлантів" я не читала) - це романи, в яких діють не люди, а пам'ятники. З одного боку, цілісні персонажі, що гнуть свою лінію і перемагають, надихають. З іншого боку, чорно-білість, притягнутість за вуха вчинки і театральність відштовхують (хоча так, я знаю, що це написано давно, і знаю, для чого це написано). Менше з тим, "Ми живі" - це перший відомий роман авторки, а тому вона ще не обрубала для своїх персонажів здатності бути все-таки більше людьми, ніж пам'ятниками. І саме це мені сподобалося.
Дія роману розгортається в 1920-х роках, коли в Радянському Союзі утверджується комунізм. Увесь брудний виворіт побудови союзу республік авторка показує очима колишніх "буржуїв", чиї статки розграбовано комуністами. Отже, персонажі поділено на затятих "індивідуалістів" (їм симпатизує авторка, а тому і читач) і знавіснілих комуністів, що саме дорвалися до влади. Головна персонажка - Кіра Аргунова - дочка колишнього власника фабрики, отже "буржуйка". Інтелігентна, уперта, добре освічена, вона хоче навчатися на інженера, але життя її родини тепер приречене на злидні. Одного дня Кіра закохується в гордий і красивий профіль контрреволюціонера Лео Коваленського, чиє життя радянська влада теж пустила під три чорти. А в Кіру тим часом закохується чекіст Андрій Таганов, що певний час розривається між почуттями і партійними переконаннями. Та оскільки Кіра закохана в Лео (про що Андрій не знає), то все, на що може сподіватися Андрій, - дружба. Така зав'язка.
Андрій Таганов, екранізація 1942 року |
Хоч любовний трикутник штука не оригінальна, як і не оригінально розпорювати характери становою різницею, типу, комуніст-буржуйка, роман мене зачепив. Для мене це історія передусім про любов, хоча свою порцію ненависті до комунізму авторка згодовує ще й з добавкою. Утім, я опускаю це трохи за дужки, тому що не так давно переглядала радянські фільми, де найбільшими паскудами, найчорнішими зрадниками постають якраз буржуї. А тут такою є більшість будівників сонячного соціалістичного майбутнього - мерзенні кар'єристи, ладні продати рідного батька заради просування по лінії партії. Жінки огидні особливо. Ні, я не симпатизую комуністам, але кажу про те, правди в художній літературі шукати годі. Особливо в чорно-білому поділі персонажів. І все-таки, певна довіра до розказаного в мене є, тому що роман частково автобіографічний: сама Айн Ренд, народжена Алісою Розенбаум, пережила зі своєю родиною схожі з Кірою Аргуновою життєві колізії.
Аманда Валлі в образі Кіри |
Якщо говорити про любовну лінію, то головне питання тут для мене таке: що любов зробила із персонажами?
Андрія Таганова вона зробила сліпим і водночас подарувала прозріння: якщо на початку він не сумнівався в тому, що колективне важливіше за індивідуальне, то наприкінці зрозумів і прийняв, що доля однієї гідної людини може важити більше, ніж химерний ідеал, за яким так легко маскувати злочини і множити обман.
Кіру Аргунову любов розполовинила і зробила слабкою, тому що, на мій погляд, Кіра віддала себе не тій людині, знищивши того, хто був гідний її. Її упертий вибір на користь Лео мене повсякчас дивував, я не розумію, за що, окрім краси й одного боку барикад, вона так сильно покохала Коваленського. Вірніше, розумію, але бажала б іншого розвитку сюжету, якби це була не книжка, а життя.
Лео, екранізація часів Муссоліні |
Лео Коваленський... Оскільки він не любив нікого, крім себе, то що ж про нього скажеш? Був гордий, став цинічний. Життя тягне на дно? Проб'ю нове дно в собі, змушу всіх страждати, адже життя страшне, у всьому все одно винен комунізм! Для мене Лео Коваленський - це той тип харизматичних зовні, але уперто слабких і навіть інфантильних людей, які невідь-чим причаровують інших справді вартих неабичого людей, щоб потім зламати їм життя, пафосно грюкнувши дверима й кинувши наостанок "життя гниле, тому я на зло всім кину життя в багно". Але оскільки саме завдяки антипатії до Лео Коваленського я і вирішила написати пост хоча б про цю книжку, я йому вдячна)))
Такими є мої розхристані враження про роман "Ми живі". Пост написаний одразу ж після прочитання, тож, може, щось важливе забула згадати. Менше з тим, роман раджу.
А мені його порадила подруга і колега Інна, яка сказала, що цю книжку вона прочитала протягом 5 годин і що на неї мало яка книжка справляла таке колосальне враження. До речі, через тиждень будемо обговорювати цей роман на зустрічі "Tutoreads". Я знаю, що на той момент я розгублю всі враження, тож хай поки поживуть хоч тут.